parallax background

برای داشتن اتاق تمیز به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟


Tamizsazi-bwTamizsazi
test-tools-bwtest-tools
control-bwcontrol-c
tools-bwtools

تجهیزات اتاق تمیز

1

دوش هوا


دوش هوا یکی از تجهیزات مهم اتاق تمیز ( کلین روم ) بوده که در ورودی اتاق نصب می شود و وظیفه آن زدودن هر گونه ذره نشسته بر لباس افراد است. عملکرد دوش هوا به این صورت است که وقتی شخص وارد آن میشود سنسورها عمل کرده و دو درب قفل می شود. سپس موتور روشن شده و هوا با سرعت بیش از 25 متر بر ثانیه به لباس و بدن فرد برخورد می کند و باعث غبار روبی بسیار قوی می گردد . سیستم اینتر لاک نصب شده بر روی دوش هوا با قفل کردن یکی از درها در زمان باز بودن در دیگر ، سبب جلوگیری از ورود ذرات هوا به داخل اتاق تمیز ( کلین روم ) و همچنین کاهش ناگهانی فشار اتاق تمیز ( کلین روم ) می شود.



پس باکس


براي انتقال ابزار، دستگاه ها، ظروف و الزامات تولید، بدون ضرورت تردد افراد به داخل اتاق تميز، از پس باکس استفاده مي شود. پس باکس، به دو صورت فعال و غیر فعال وجود دارد.


2
3

فن فیلتر یونیت


فن فیلتر یونیت ها متشکل از یک فن قوی ، یک کنترل کننده سرعت و فیلتر بازده بالا ( HEPA یا ULPA ) میباشد. بطور معمول در ابعاد120 X 60 سانتیمتر طراحی و ساخته می¬شود. فن قوی فیلتر یونیت باعث ایجاد یک فشار منفی در بالای محفظه یونیت میگردد که علاوه بر اختلاط هوا ، امکان نشت هرگونه هوای فیلتر نشده به درون اتاق تمیز در اثر وجود منافذ و درز را از بین می برد .



فیلتر باکس


دریچه های ورودی، دریچه‌های خروجی و دریچه های برگشت هوای مورد استفاده در اتاق تمیز باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که به خوبی هوابند شده و همچنین بدون درز باشند. دریچه های ورودی هوا باید قادر باشند هوا را به خوبی و در جهت مناسب در اتاق تمیز توزیع نمایند .


4
5

هواساز هایژنیک


وظایف اصلی هواساز هایژنیک تهیه مقدار کافی اکسیژن ، حذف ذرات و آلودگی های موجود در هوا و همچنین تامین اختلاف فشار، دما و رطوبت بر اساس شرایط مورد تایید محصول مورد نظر می باشد .



یونیت هوای تازه


در بسیاری از موارد منشاء مهم ورود آلودگي به داخل فضاها و اتاق های تميز، هواي تازه ی مورد نياز می باشد. هوای تازه علاوه بر تاثیر شدید بر فیلترها و کاهش عمر آنها، اثر قابل توجهی نیز برروی میزان بارهای سرمایشی و گرمایشی کل مجموعه می‌گذارد. یونیت هوای تازه علاوه بر تامین اکسیژن مورد نیاز، باعث ایجاد فشار مثبت نیز می گردد .


6
7

مینی هواساز


مینی هواسازها جهت تامین هوای تازه و تامین گرمایش و سرمایش مجموعه های نسبتاً کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع هواسازها به دو صورت افقی و ایستاده قابلیت طراحی و ساخت دارند .



تجهیزات کنترلی اتاق تمیز



01

نمایشگر وضعیت اتاق تمیز


جهت نمایش دما، فشار و رطوبت نسبی می توان از نمایشگر دما، فشار و رطوبت نسبی استفاده نمود . این نمایشگر قابلیت نمایش و ثبت دما، اختلاف فشار و رطوبت نسبی را دارا می باشد و همچنین می تواند به سیستم اعلام و هشدار نیز مجهز گردد.



کنترلر فشار


کنترلر فشار جهت کنترل دبی جریان و یا کنترل فشار در یک مقدار ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کنترلر به عنوان یک ترنسمیتر جریان یا فشار عمل می نماید. کنترلر فشار می تواند دبی یا فشار فن ها ، سیستم های با سرعت متغیر و دمپرها را ثابت نگه دارد.


02
07

کنترلر دما روطوبت


جدر بسیاری از اتاق های تمیز کنترل میزان رطوبت و دما بسیار اهمیت دارد. کنترلر دما و رطوبت جهت کنترل دما و رطوبت نسبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترلر دما و رطوبت قابلیت نصب بر روی کانال و دیواره های اتاق را دارا می باشد.



کنترلر سرعت


کنترلر جریان جهت کنترل جریان و ثابت نگه داشتن جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت کنترل جریان، کنترلر بر روی فن های سانتریوفیوژی و یا جهت تنظیم جریان، در کانال نصب می گردد.این کنترلر برای رنج وسیعی از فن ها قابل استفاده است.


06
02

اختلاف فشار سنج دیجیتال


جهت نمایش اختلاف فشار اتاق تمیزبا محیط اطراف ،اختلاف فشار بین دو اتاق تمیز با کلاس متفاوت و همچنین میزان اختلاف فشار دو سمت فیلتر، می توان از اختلاف فشارسنج دیجیتال استفاده نمود. محدوده یا رنج اختلاف فشار سنج با توجه به کاربرد آن مشخص می گردد.



اختلاف فشارسنج عقربه ای


جهت نمایش اختلاف فشار اتاق تمیز با محیط اطراف ،اختلاف فشار بین دو اتاق تمیز با کلاس متفاوت و همچنین میزان اختلاف فشار دو سمت فیلتر می توان از اختلاف فشارسنج عقربه ای یا آنالوگ نیز استفاده نمود. محدوده یا رنج اختلاف فشار سنج با توجه به کاربرد آن مشخص می گردد.


03
04

سویچ اختلاف فشار


سویچ اختلاف فشار جهت هشدار زمان تعویض فیلترها مورد استفاده قرار می گیرد. نازل های سویچ اختلاف فشار در دو سمت فیلتر نصب شده و بر روی افت فشار نهایی فیلتر تنظیم می گردد. زمانیکه افت فشار فیلتر به مقدار نهایی خود رسید سویچ عمل کرده و زمان تعویض فیلتر را اعلام می نماید.



کنترلر هواساز


کنترلر هواساز جهت هوشمند سازی سیستم تهویه مورد استفاده قرار می گیرد. این کنترلر جهت کنترل شیرهای برقی، دور موتور، دمپرهای ورودی و خروجی و ... مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت تعریف برنامه زمان بندی جهت کنترل دقیق شرایط محیطی را دارا می باشد.


05


تجهیزات تست و اعتبار دهی





01

دستگاه سنجش سرعت و دبی


سرعت خروجی از فیلترهای هپا و همچنین سرعت جریان هوا دردریچه های خروجی و دریچه های برگشت باید به صورت مداوم مورد تست و سنجش قرار بگیرد. جهت اندازه گیری سرعت می توان از هود سنجش سرعت و سرعت سنج پرتابل استفاده نمود.


04

دستگاه سنجش فشار


محیط های کنترل شده و اتاق‌های تمیز از نظر فشار به دو نوع فشار مثبت و فشار منفی تقسیم می شوند. فشار اتاق‌های تمیز با توجه به نوع کلاس و کاربرد آن ها متفاوت می باشد. جهت تست فشار اتاق تمیز و محیط های کنترل شده می توان از دستگاه سنجش فشار پرتابل استفاده نمود.


03

دستگاه نمونه بردار میکروبی


در اتاق های تمیز دارویی ، پزشکی و مراکز درمانی، کنترل آلودگی های میکروبی از اهمیت بسبار بالایی برخوردار است. به این منظور می‌توان از دستگاه های نمونه برداری میکروبی استفاده نمود که در کمترین زمان ممکن تحلیل دقیقی از میزان آلودگی میکروبی در اختیار قرار می‌دهند.


02

دستگاه شمارش تعداد ذرات


هر اتاق تمیز بعد ساخت و بهره برداری باید مورد تست و ازریابی قرار بگیرد تا صحت طراحی و اجرای آن مشخص گردد. دستگاه ذره شمار، دستگاهي است كه برای اندازه گيری تعداد ذرات موجود در حجم معينی از هوا مورد استفاده قرار می گیرد.



تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز




تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز


اتاق تمیز بعد از ساخت نیاز به نگهداری و تمیزسازی به صورت مرتب و منظم دارد. فرایند تمیزسازی اتاق تمیز نیاز به مهارت خاصی داشته و پرسنلی که جهت تمیز سازی اتاق تمیز به کار گرفته می شوند باید آموزش های لازم را گذرانده باشند. تمیزسازی اتاق تمیز با توجه به کلاس اتاق تمیز متفاوت بوده و الزامات مخصوص به خود را دارد.


این تجهیزات شامل موارد ذیل می باشند:

تی-اتاق-تمیز

تی اتاق تمیز

جارو-برقی-اتاق-تمیز

جارو برقی

دستمال-مخصوص-اتاق-تمیز

دستمال ویژه

سطل-شستوشو-اتاق-تمیز

سطل شستشو

مواد-شوینده-اتاق-تمیز

مواد شوینده